Nadchodzący weekend ma być bardzo ciepły, więc będą świetne warunki do prac ogrodowych i dekoracji balkonów – ogrodów miejskich. Przewertowałam internet i wybrałam pięć tegorocznych trendów, żeby zainspirować Was do tworzenia jeszcze piękniejszych zielonych przestrzeni.
Kluczowym trendem 2020 roku jest OGRODNICTWO MIEJSKIE. Niezależnie od wielkości mieszkania, balkonu, czy tarasu można doświadczyć przyjemności z uprawy własnych roślin, ziół, warzyw i owoców, czyli moda na „rosnące własne”. Dlatego w donicach oprócz sezonowych kwiatów będą dominować zioła, warzywa i karłowate odmiany drzewek owocowych np. gruszy. Na balkonach dobrze sprawdzają się pomidorki koktajlowe, małe papryczki, groszek cukrowy, wiszące odmiany truskawki i poziomki.
Pomysły, w jaki sposób zagospodarować niewielką przestrzeń i wykorzystać jak najwięcej miejsca niesie ze sobą kolejny trend OGRODNICTWO PIONOWE. Czyli wykorzystujemy maksymalnie ściany i na przykład wieszamy doniczki w rzędach od dołu do góry. Wybrałam kilka pomysłów z Pinterest, możecie też sami poszukać, są tam setki inspiracji. Pierwsze zdjęcie przypomina mi dom na wsi u mojej babci, który również był obwieszony doniczkami z pelargoniami, klasyczne ogrodnictwo pionowe!
Natomiast ostatnie zdjęcie, to moja wersja ogrodnictwa pionowego i jednocześnie recyklingu. Na ogrodzeniu z siatki zamontowane są pergole, a na nich doniczki. Zabrałam je z balkonu z poprzedniego mieszkania. Doniczki są już mocno zniszczone, ale to nie szkodzi, bo za kilka tygodni, gdy zasadzone w nich pelargonie wiszące pięknie się rozrosną, będzie widoczny jedynie piękny kwiecisty dywan. Pelargonie pomieszałam czerwone z różowymi. W skrzynce zamontowany jest system nawadniania kropelkowego.
Można pogrupować rośliny o różnych kolorach i strukturach tak, aby uzyskać efekt kwiecistego gobelinu. To jest w tym roku hit!
Takie żywe ściany można wykonać również wewnątrz domu. PROJEKTY BIOFILNE przywracają rośliny domowe do mody w wielkim stylu. Modne będą ściany z roślin, duże rośliny, wiszące przegrody pokojowe, oraz pokoje ogrodowe służące do pracy zawodowej. Bardzo podobają mi się wiszące rośliny, to może być świetna alternatywa dla firanek. (inspiracje z Pinterest).
Twórzmy we wnętrzach domowe ogrody i dżungle, im więcej zieleni, tym lepiej! Moja domowa dżungla wygląda tak:
Czuję, że w przyszłym roku może być trend na zwierzęta, kura nioska na balkonie?… 😉 A to wszystko tylko z rosnącej świadomości i potrzeby obcowania człowieka z naturą. Dlatego wracają do mody przydomowe ogródki i działki. Nie tylko dla starszych ludzi, ale młodzi coraz chętniej chcą mieć swój kawałek ziemi. Razem z niesłabnącymi trendami EKO, rośnie świadomość ZRÓWNOWAŻONEGO OGRODNICTWA. Więcej urozmaiconych roślin, żeby stworzyć różnorodność biologiczną dla przyrody. Należy wybierać rośliny odporne na suszę, które nie wymagają podlewania i nawozu, dlatego modny jest powrót do lat osiemdziesiątych, do tzw. evergreenów i rockerów.

Bardzo modne są w tym roku rośliny zimozielone w odmianach karłowatych, bukszpany, cisy, a wśród nich losowo rozsiane kolorowe rośliny kwitnące. Wraca moda na skalniaki z bylinami i sukulentami. Styl zwariowanego, bajkowego, domku ogrodowego. Odchodzi się od trawników, które wymagają obfitego podlewania i nawożenia, na rzecz kwietnych łąk, różanych łąk i szerokich rabat. Na takim kwietnym trawniku można wykościć tylko ścieżkę, świetny pomysł!
Różane łąki, to nowość! Komponuje się niskie róże okrywowe z trawami i bylinami.
Pośród różowych róży okrywowych posadziłam trawę Red Baron, która wybarwia się jesienią na ognistą czerwień i fioletowe kolby liatry kłosowej. W tle trzciniak, sosna zwyczajna i pęcherzyca Red Baron.
![]()
Recykling w ogrodzie, to trend już od wielu lat, m.in kompostowanie, domki dla owadów, oraz wykorzystywanie różnych materiałów do uprawy roślin. Najpopularniejsze nadal będę palety, naczynia gliniane, a nowością opakowania plastikowe i metalowe. Można wykorzystać naprawdę wszystko, wystarczy trochę wyobraźni 🙂 Marcel Duchamp byłby dumny 😉
W projektach ogrodów będzie MNIEJ GEOMETRII, a więcej dzikiej przyrody i układów asymetrycznych, krzywoliniowych. Francuskie ogrody pełne symetrii i geometrii niestety w tym sezonie nie są modne. Należy raczej iść w kierunku romantycznych ogrodów angielskich. W architekturze ogrodowej odchodzi się od betonu i konstrukcji metalowych na rzecz drewna i naturalnego kamienia. Materiały powinny również pochodzić z recyklingu np. podkłady kolejowe, zwęglone drewno, bruk, kamienie i cegły z odzysku.
W moim ogrodzie wykorzystałam podkłady kolejowe do obramowania rabat, tworząc miękkie, nieregularne linie. Z naturalnego łupka granitowego i grysu granitowego ułożona jest ścieżka wokół warzywniaka. Ogród ma być mniej wypielęgnowany i wyglądać naturalnie. Ten trend podoba mi się najbardziej! Więcej odpoczynku, mniej plewienia 😉